postheadericon Vasaros stovyklos Domeikavos vaikų ir jaunimo centre “Neris”

Paskutiniai skambučiai, kvietę į pamokas, nuskambėjo gegužės pabaigoje. Į kiemus ir gatves pažiro vaikai. Jų užimtumas ir poilsis yra pagrindinis tėvų rūpestis, tačiau organizacijos, dirbančios bendruomenėje, kiekvieną vasarą palengvina šį galvosūkį.
Domeikavos seniūnijoje esančios ir aktyviai dirbančios trys organizacijos – visuomeninė organizacija Domeikavos vaikų ir jaunimo centras „Neris“, Kauno rajono Domeikavos gimnazija ir SBĮ Kauno rajono socialinių paslaugų centro Šeimos gerovės skyrius, taip pat ir vaikų tėveliai, suvieniję savo jėgas, galimybes ir išteklius, surengė dvi stovyklas: dieninę stovyklą „Neris“ ir keliaujančią stovyklą „Neris 2014“.
Dieninėje stovykloje „Neris“ net 10 vasaros atostogų dienų (2014-06-02 – 2014-06-13) 25 vaikai (iš jų 19 socialiai remtinų) keliavo po Kauno miestą ir rajoną, aplankydami muziejus ir kitas vietas. Ypatingą dėmesį skyrėme AB Spaustuvei Salių kaime, A. Ir J. Juškų muziejui Vilkijoje bei Lietuvos švietimo istorijos muziejui Kauno mieste. Šie objektai savo sukaupta patirtimi, ekspozicija, edukacinėmis programomis, pasakojimais ir legendomis bei faktais ir gyvais prisiminimais skatina ir puoselėja vaikų tautinį identitetą, suvokimą apie savo lietuviškąsias šaknis, mūsų tautos istorijos raidą ir,  be abejo, pasididžiavimą būti savo tautos dabarties ir ateities atstovais.
Stovykloje netrūko ir pramoginių kelionių: į nuotykių parką „Uno parks“ Lampėdžiuose, į Birštoną ir jo apylinkes. Aplankėme ir tokias neįprastas vietas, kaip Kauno gaisrinė ir Kauno Žaliakalnio policijos komisariatas. Vaikams buvo pristatyta amunicija, darbo sąlygos, technika. Vadovai papasakojo apie gaisrininko ir policininko specialybes bei darbą, parodė, koks jis atsakingas ir reikšmingas, todėl manome, kad net linksmai ir įdomiai leidžiant laiką stovykloje, galima įgyti žinių, naudingų renkantis profesiją.
Stovykloje vaikai rašė dienoraščius, kuriuose fiksavo savo įspūdžius ir patirtis, „meistravo“ oro balionus su linkėjimais, pageidavimais ir kitokiais išgyvenimais, palikdami tai vadovams kaip laiškus, kuriais remiantis sudaroma kitų metų stovyklos programa.
Keliaujančioje stovykloje, kuri vyko birželio 14 – 20 dienomis, didelis dėmesys buvo skiriamas asmens socializacijai – bendravimui ir bendradarbiavimui grupėje, kurioje galioja visiems vienodos taisyklės, yra privalomi darbai – pagalba gaminant maistą, stalo serviravimas ir nukraustymas, indų plovimas, WC priežiūra ir kiti kasdieniniai darbai, be kurių mes neapsieiname ir namuose. Šioje stovykloje vaikai gauna neįkainojamą patirtį: kai kas pirmąkart skuto bulves, nes jei neskusi, vadinasi, ant laužo naktipiečiams jos ir nečirškės. Mėgindami įveikti „Išbandymų trasą“ vaikai suvokia, kad laiku draugui paduota ranka  išgelbėja visą grupę, įgauna patirties tardamiesi – kas bus grupės „vadas“, kaip tolerantiškai išklausyti pasiūlymus ir juos priimti arba atmesti.
Stovykloje žaistas žaidimas „Batai“ yra puiki priemonė vaikams parodyti mūsų realaus gyvenimo taisykles: žaidimas yra sukurtas taip, kad jame aiškiai matoma šeimos struktūra, užimtumas – batų siuvimo verslas, mokesčių sistema (pardavęs batus ir gavęs pelno, privalai  susimokėti mokesčius). Žaidime yra ir  Mokesčių inspektorius, ir tokios vietos, kaip Turgus (prekiauja priemonėmis, reikalingomis siūti batus, superka produkciją), Kalėjimas (jei kažkas sugalvojo neteisėtai pasipelnyti), Kapinės (jei šeima „paskęsta skolose“, gali aukoti vieną šeimos narį ir nusibraukti pusę skolų – atsakingas sprendimas!).
Kasdieninės veiklos (tinklinis, krepšinis, futbolas, maudynės tvenkinyje), naktinis žygis ieškant pavogtos stovyklos vėliavos, vakariniai pasisėdėjimai prie laužo, karaokės vakarėlis ir Neptūno viešnagė….Tai neišdildomi įspūdžiai, patirti stovykloje.
Domeikavos seniūnijoje vaikų vasaros poilsio stovyklos vyksta nuo 2004 metų. Džiaugiamės, kad turime galimybių pasirūpinti savo atostogaujančiais vaikais. Didžiuojamės  tėvais, kurie savo finansais prisideda organizuojant poilsį vaikams.
Dėkodami rėmėjams ir draugams norime paminėti ir „didžiuosius banginius“, kurių dėka gyvuoja Domeikavos vaikų ir jaunimo centro „Neris“ veikla. Tai Kauno rajono savivaldybės administracija (Socialinių paslaugų skyrius), kuri išlaiko vieno socialinio darbuotojo etatą, LR Socialinių paslaugų ir darbo ministerija, kuri taip pat finansuoja centro veiklą pagal priemonę „Plėsti vaikų dienos centrus savivaldybėse, teikiant nestacionarias dienos socialinės priežiūros paslaugas vaikams ir šeimoms, įgyvendinant Vaiko gerovės 2013-2018 m. programos ir jos įgyvendinimo priemonių planą”.
Dėkojame visiems už nuoširdų bendradarbiavimą ir linkime gražios, šiltos ir saugios vasaros.

Domeikavos vaikų ir jaunimo centro vadovė Dalia Vilkevičiūtė